Kyšininkavimo atvejai

2015 metais Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai (toliau – LKPT) užfiksavo 6 kyšininkavimo atvejus.

Pasiūlytos sumos: 10 , 50 , 400 , 550 ,100 £.

 

Kyšininkavimo atvejai:

2015 m.  gegužės mėn. 11 d., LKPT patruliai dirbo Raseinių rajone. Po pietų (apie 11 val. 35 min. ) Norgėlų gyvenvietėje, kelyje Ariogala – Raseiniai – Kryžkalnis, patrulio dėmesį patraukė įtartinai besielgiantis automobilis, vingiuojantis šalia važiuojamosios kelio dalies. Pareigūnai įtarė, kad vairuotojas gali būti neblaivus.

Volkswagen Vento vairuotojas, pastebėjęs policijos automobilį, staiga pasuko kairėn ir sustojo prie pastato sienos. Paaiškėjo, kad pareigūnų intuicija ir patirtis jų neapgavo – prie vairo sėdėjęs 47 metų vyras buvo akivaizdžiai neblaivus. Alkoholio matuoklis nustatė jam vidutinį girtumo laipsnį 2,Lietuvos 41 promilės.

Neblaivus vairuotojas paprašė pareigūnų nerašyti jam administracinio nusižengimo protokolo ir pasiūlė susitarti. Pareigūnai jam aiškiai pasakė, kad negali būti jokių “susitarimų”. Nesusipratęs pažeidėjas pro praviras patrulių mašinos vairuotojo duris ant priekinės sėdynės padėjo 400 eurų ir toliau pakomentavo, kad šie pinigai buvo skirti pareigūnams, tam, kad jie nefiksuotų pažeidimo.

Neblaivus vairuotojas buvo pristatytas į Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių rajono policijos komisariatą. Jis buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ne tik už vairavimą neblaiviam, bet ir už kyšio davimą policijos pareigūnams.

 2015 m. spalio mėn. 29 d. vakarą (16:00) kelio A1 Vilnius – Kaunas – Klaipėda 38-ame kilometre, LKPT patruliai sustabdė Audi A6 automobilį, kurio vairuotojas sukėlė įtarimų, jog gali būti neblaivus (vairuotojo pusėje šoninis langas buvo atidarytas, vairuotojas rūkė cigaretę) . Paklaustas ar vyras yra neblaivus, jis teigė nevartojęs alkoholio.

Pareigūnai, tikrindami 48 metų vairuotojo dokumentus, ant galinės automobilio sėdynės pastebėjo plastikinius konteinerius, kurie buvo uždengti su antklode. Vairuotojas paaiškino, kad jis gabeno 200 litrų alkoholio (apie 40 vienetų minėtų bakų).

Patikrinus vairuotoją alkoholio matuokliu, jo rodmenys buvo lygūs nuliui. Tačiau vyrui buvo paaiškinta, kad dėl jo gabenamo krovinio bus iškviesta specialioji grupė, kad išsiaiškintų, ar jis teisėtas. Tai išgirdęs vyras prašė to nedaryti, nes jis už tai sumokėtų ir duotų 1 000 eurų. Vairuotojas buvo perspėtas apie neteisėtus veiksmus, kuriais buvo bandoma papirkti policijos pareigūnus, bet jis į tai nesureagavo. Priėjęs prie vieno iš patrulių, vyras įkišo kelis susuktus banknotus į pareigūno kelnių kišenę, sakydamas, kad tai atlygis už tai, kad nebūtų iškviesti kriminalinės policijos pareigūnai.

Policijos pareigūnui buvo duotas 550 eurų kyšis. Ikiteisminį tyrimą dėl šio fakto pradėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Elektrėnų Policijos Komisariatas.

2015 m. birželio mėn. 6 d. rytą (apie 5:30 laiku) Kauno apskrityje, kelyje Kaunas – Marijampolė – Suvalkai, LKPT patruliai, dirbdami nežymėtu policijos skiriamaisiais ženklais Audi A6 automobiliu sustabdė įtartinai manevruojantį Peugeot 406 automobilį.

Vairuotojų dokumentų patikrinimas atskleidė, jog automobilį vairavo neblaivus 18 metų amžiaus vaikinas. Alkoholio matuoklis parodė jaunuolio lengvą 1,34 promilių girtumą. Be to, jis neturėjo teisės vairuoti automobilio be privalomos techninės apžiūros, kuris nebuvo apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už kelių eismo taisyklių pažeidimus, aštuoniolikmetis pareigūnams pasiūlė  piniginį atlygį: “netrukus ateis draugas ir atneš net 100 ar 200 eurų.”

Dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus, ikiteisminį tyrimą pradėjo Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. 

2015 m. rugpjūčio mėn. 9 d. popietę (apie 13:20 val.) Palangoje, Vytauto ir Gintaro gatvių sankryžoje buvo sustabdyti du mopedai. Pagal nuomos sutartis,, abi šias transporto priemonės išsinuomojo vienas iš vairuotojų. Kitas vairuotojas, nors ir vairavo mopedą, neturėjo teisės vairuoti. Pareigūnai nustatė, kad vyrui buvo atimta teisė vairuoti pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 126 straipsnio 1 dalį (vairuoti transporto priemonę būnant neblaiviam su lengvu girtumo laipsniu). Abiems vyrams buvo paaiškinta, kad protokolai surašomi už kelių eismo taisyklių pažeidimus: vienas už transporto priemonės vairavimą neturint tam teisės, kitas už mopedo vairavimo perdavimą asmeniui neturejusiam tam teisės. Vienas iš vairuotojų paklausė ar nebūtų galima “susitarti” ir nerašyti protokolo. Pareiškėjas,priėjęs prie patrulio motociklo, padėjo 10 € vertės čekį ant alkoholio matuoklio registro duomenų, kuriuos užpildė patrulis. Jis paaiškino, kad tai buvo “atlygis už tai, kad nebūtų surašytas protokolas” ir pasiūlė duoti 50 €, kad jo draugas nebūtų nubaustas.

Abu prasižengę vairuotojai buvo pristatyti į Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariatą. Siūlomas kyšis (10 €) buvo perduotas kriminalinės policijos pareigūnams.

2015 m.  lapkričio mėn.  8 d. Sekmadienį pareigūnai dirbo LKPT Kauno ir Kėdainių rajonuose. Vakare (apie 17:05 val.) Kauno rajone, Muniškių kaime, buvo sustabdytas 58 metų amžiaus neblaivus vyras, kuris neturėjo teisės vairuoti sustabdytą transporto priemonę. Mopedo keleivis skubėjo jį “išgelbėti” nuo pareigūnų, pasiūlydamas jiems 50 eurų kyšį.

Mopedo vairuotojui buvo nustatytas lengvas 0,72 promilės girtumas. Vairuotojas pripažino, kad yra neblaivus, nes gėrė alų, taip pat neneigė, kad jis niekada neturėjo teisės vairuoti.

Ruošiant administracinio teisės pažeidimo protokolą, į pareigūnus kreipėsi mopedo keleivė, kuris nusprendė “padėti” ją vežusiam vyrui. 53 metų moteris pradėjo įtikinėti pareigūnus paleisti mopedo vairuotoją nerašant jam pareiškimo. Patruliai ne kartą perspėjo moterį, kad jos prašymai yra neteisėti ir, kad kyšio siūlymas bei davimas yra nusikalstama veikla. Tačiau pareigūnams nepavyko “suprasti” moters. Ji padėjo 50 eurų vertės banknotą policijos automobilyje tarp priekinių sėdynių, siūlydama pareigūnams atlygį už ją gabenusio vyro paleidimą.

 2015 m. gruodžio mėn. 29 d. LKPT pareigūnai vykdydami prevencinę priemonę kelyje Via Baltica, apie 16:00 val. A5 Kaunas – Marijampolė – Suvalkai kelyje sustabdė Fiat Punto su Didžiosios Britanijos valstybiniais numeriais. Jį vairavęs 51 metų Latvijos Respublikos pilietis neturėjo teisės vairuoti, nes jos buvo atimtos. Be to, vyras pateikė suklastotą vairuotojo pažymėjimą, išduotą Latvijoje. Bandydamas “susitarti” su patruliais jis davė 100 svarų.