Patarimai dviratininkams

Dviratis – dviejų ratų dviratis, ekologiška transporto priemonė, naudojama pramogoms, bendravimui, laisvalaikiui, turizmui, sportui, varžyboms. Be to, dviratis yra patogi, ekonomiška ir ekologiška transporto priemonė. Tokia transporto priemone patogu naudotis ir miesto, ir kaimo vietovėse.

Šios kategorijos eismo dalyviai kelis kartus dažniau žūva arba būna sužeidžiami, nei žmonės esantys automobilyje. Todėl dviratininkų saugumas yra vienas iš svarbiausių eismo saugumo uždavinių.

Eismo įvykių statistika mūsų šalyje patvirtina, kad dviračiai naudojami pakankamai dažnai. Dviratininkai sudaro didelę eismo įvykių aukų ar žuvusiųjų dalį. Beje, daugiau nei pusė eismo įvykių, kuriuose nukenčia dviratininkai, įvyksta dėl jų pačių aplaidumo, t.y. Nesilaikant Kelių eismo taisyklių reikalavimų.

Primename Jums, kad visi eismo dalyviai, įskaitant dviratininkus, privalo laikytis Kelių eismo taisyklių.

Pažymėtina, kad 2014 m. liepos mėn. 1 d. įsigaliojo 2013 m. birželio mėn. 13 d. įstatymo Nr.  XII-360  Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais pakeitimai (toliau – SEAKĮ), įskaitant “Reikalavimus dviratininkams”.

SEAKĮ 2 straipsnyje pagrindinės sąvokos išdėstytos nauja redakcija. Tuo pat metu buvo įvesta nauja sąvoka “motociklas” (transporto priemonė su mažiausiai dviem ratais ir vidaus degimo varikliu arba elektroniniu varikliu, kurio didžiausia naudingumo galia neviršija 1 kW, o didžiausias dizaino greitis neviršija 25 km / val .).

► SEAKĮ 17 straipsnis (Reikalavimai dviratininkams):

Važiuoti dviračiu važiuojamąja dalimi leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų amžiaus asmenims, o dalyvavusiems Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytuose mokymo kursuose ir turintiems švietimo įstaigos išduotą pažymėjimą – asmenims, ne jaunesniems kaip 12 metų amžiaus. Prižiūrint suaugusiam, važiuojamoje dalyje dviračiu leidžiama važiuoti ne jaunesniam kaip 8 metų asmeniui. Gyvenamajame rajone dviratininkams netaikomi amžiaus apribojimai.

Dviratininkui leidžiama važiuoti keliu tik su dviračiu turinčiu tinkamą stabdį bei garso signalą. Dviračio gale turi būti raudonas atšvaitas arba raudona šviesa ir oranžiniai atšvaitai prie ratų stipinų abiejose pusėse.

  • Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviratininkas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi būti balta šviesa bei gale – raudona šviesa.
  • važiuojant keliu tamsoje arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi būti balta šviesa, o gale- raudona šviesa, o dviratininkas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su atspindinčiais elementais.
  • Dviratininkai (keleiviai) iki 18 metų amžiaus, važiuodami (vežami) keliu, privalo dėvėti dviratininko šalmą. Dviračiu važiuojantiems vyresniems nei 18 metų amžiaus asmenims rekomenduojama dėvėti dviračio šalmą.

Reikalavimai dviratininkams (KET VIII skyrius)

  • Dviračiu važiuoti leidžiama tik dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – tinkama (asfalto arba betono) pakele pagal eismo kryptį. Kai dviračių tako, dviračių juostos, kelkraščio nėra arba jis nėra pravažiuojamas (duobės ir pan.), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena važiuojamosios kelio dešinės juostos dalimi kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus KET 106 punkte nurodytais atvejais ir kai reikia aplenkti kliūtį, važiuokite tiesiai, kai leidžiamas posūkis iš pirmosios juostos. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviratininkų taku, šaligatviu, dviratininkas privalo užleisti kelią pėstiesiems, netrukdyti ir nekelti jiems pavojaus, ir pravažiuoti greičiu, artimu pėsčiojo greičiui (3-7 km / val), paliekant tokį tarpą iš šono.
  • važiuojamąja dalimi važiuojančiam dviratininkui rekomenduojama sukant į kairę, prireikus pasukti ar kirsti kelią, nulipti nuo dviračio ir kirsti kelio važiuojamąją dalį važiuojant, jei to reikalauja eismo sąlygos.
  • Dviratininkas, artėdamas prie vietos, kur jam reikia kirsti važiuojamąją dalį, visada turi sumažinti greitį ir toliau važiuoti gali tik įsitikinęs, kad važiuoti saugu ir netrukdoma kitiems eismo dalyviams.
  • Norėdamas kirsti važiuojamąją dalį, kur eismas nėra reguliuojamas, dviratininkas privalo praleisti važiuojamoje dalyje esančias transporto priemones, išskyrus kertant išvažiavimus iš gretimų teritorijų, gyvenamojo rajono, kiemo, automobilių stovėjimo aikštelės, kirsdamas važiuojamąją dalį kur suka kiti vairuotojai.
  • Dviratininkui leidžiama važiuoti dviračių juosta tik ta pačia kryptimi, kaip ir kitoms transporto priemonėms gretimoje juostoje.
  • Dviračių taku arba dviračių juosta, dviratininkas turi važiuoti kuo arčiau kelio (jiems skirtos kelio dalies) arba dešiniojo juostos krašto. Jei pėsčiųjų ir dviračių takas arba šaligatviu kelionėms dviračiams skirta kelio (šaligatvio) dalis pažymėta horizontaliu ženklu (dviračio simboliu), dviratininkas privalo važiuoti tik juo ir kuo arčiau dešiniojo krašto.
  • Tose vietose, kur eismą reguliuoja šviesoforai, dviratininkai privalo stebėti šviesoforus su dviračio simboliu arba, jei jų nėra, šviesoforo signalus.

Dviratininkams draudžiama :

  • Važiuoti važiuojamąja dalimi jei įrengti dviračių takai, išskyrus KET nurodytus atvejus.
  • Važiuoti greitkeliais ir autostradomis.
  • Važiuojant be rankų ant vairo.
  • Vežti keleivius, jei nėra specialių sėdynių.
  • Vežti, tempti ar stumti krovinius, kurie trukdo vairuoti arba kelia pavojų kitiems eismo dalyviams.
  • Būti velkamiems kitomis transporto priemonėmis.
  • Vilkti transporto priemones, kitas nei priekabos.
  • Vairuoti kitas transporto priemones.
  • Važiuoti pėsčiųjų perėjose.

► Organizuota dviratininkų grupė gali važiuoti važiuojamąja dalimi.

► KET keliami reikalavimai dviratininkams yra privalomi motociklininkams.